Dodaj przedmiot

Szczegóły wymiany

Status Wymiany:
Odebrane

Ocena wystawiona przez Zamawiającego:
5 - wyśmienicie

Wybrana forma wysyłki:
list polecony

Data zamówienia: 2014-06-29 16:13
Data realizacji: 2014-07-01 15:44
Data odbioru: 2014-07-04 16:28

Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie

Stan: bardzo dobry / prawie jak nowy

Idealny.

250PKT 25,00zł

50%

Forma wysyłki

list zwykły, list polecony, odbiór osobisty: Kielce

Zasięg wysyłki

Polska

Czas realizacji

7 dni roboczych

Zobacz pełny opis »

Szczegóły przedmiotu

  • Autor: Kroh Antoni
  • Gatunek: Powieść psychologiczna
  • Format: twarda okładka
  • Rok wydania: 2013
  • Język: polski
  • Wydawca: MG
  • Opis fizyczny: 464 s. ; 14.5x21.0cm

Opis przedmiotu

Sklep potrzeb kulturalnych to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem. Próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia.
Antoni Kroh o sobie: Pochodzę z Warszawy, ale kilka lat dzieciństwa przemieszkałem w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1955 roku ukończyłem tam szkołę podstawową. W latach 1967-70, zaraz po studiach, pracowałem w dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Poznałem wówczas wielu wybitnych zakopiańczyków, miejscowych oryginałów, chłonąłem środowiskowe opowieści, bajdy i plotki. Zdobyłem „blachę” przewodnika tatrzańskiego. W kwartalniku Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa” opublikowałem kilka młodzieńczych, buntowniczych artykułów o kulturze ludowej Podhala, zaś po latach dwie książki o tym regionie: Sklep Potrzeb Kulturalnych oraz Tatry i Podhale w serii „A to Polska właśnie”.

Po latach od pierwszego wydania Sklep potrzeb kulturalnych przeszedł gruntowny remont i dziś oddajemy go w ręce Czytelników w odnowionej postaci.


Antoni Kroh jest etnografem, ale sporo lat wcześniej – co nie tylko etnografom się przydarza – był małym chłopcem. Chłopiec urodził się wprawdzie w Warszawie, jednak przez pierwsze lata nauki mieszkał w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie chodził do miejscowej szkoły. Były to czasy Bieruta, w szkole panowała programowa nuda i szarzyzna. Ale dobrego pisarza poznaje się m.in. po tym, że nawet o szarzyźnie pisze kolorowo. Toteż książka roi się od uciesznych opowiastek i postaci podpatrzonych bystrym okiem dziecka. W miarę czytania anegdotki trochę rzedną i do głosu dochodzi etnograf, który podhalańskie tereny zna od dawna i dobrze. Wraz z ich historią prawdziwą i zmyśloną (…)
Wisława Szymborska
Ostatnia zmiana: 2013-12-29 14:28

Zgłoś naruszenie

Komentarz Wystawiającego

Wszystko bardzo dobrze, serdecznie dziękuję.

Komentarz Zamawiającego

Wszystko w najlepszym porządku, książka w świetnym stanie :-) dziękuję!

Wystawiający

Zamawiający

Katalog przedmiotów