Opinie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Opinie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez admin » 7 paź 2013, o 12:35

Chciałbym prosić Was o opinię na temat propozycji zmian przedstawionych poniżej.

Rabaty

Mimo tego, że teoretyczne założenia dotyczące rabatów na Fincie wydają się sprawdzać, to niestety w praktyce polityka taka jest nie do udźwignięcia przez system. W grę wchodzą tutaj różne czynniki ale najważniejsze to: negatywny wpływ na konkurencyjność i duża pokusa do nadużyć. Z jednej strony rabaty aktywują np nowych użytkowników ale z drugiej strony przedmioty wystawiane przez “starych” użytkowników przegrywają konkurencję z przedmiotami objętymi rabatami. Ta konkurencja jest tak nierówna, że często jest to bardzo silny bodziec do nadużyć - przykładowo jedna osoba tworzy wiele kont tylko po to, żeby na każdym koncie szybko “sprzedać” 5 swoich przedmiotów, które są objęte rabatem. Druga kategoria rabatów, dotycząca przedmiotów wystawionych ponad pół roku temu, niestety również często jest nadużywana.

Nowy pomysł ma polegać na tym, że rabaty będą obejmowały losowo wybrane przedmioty i będą ograniczone czasowo (np tylko 6 godz). W tym czasie nie będzie można zmienić danych dotyczących przedmiotu (cena, tytuł, opis, itd), w przeciwnym wypadku rabat zostanie cofnięty. Nie będzie również limitu ceny, tzn rabatem będą mogły zostać objęte również przedmioty wycenione na ponad 300 punktów. Tak jak w tej chwili, z rabatu będą mogli skorzystać wyłącznie użytkownicy zweryfikowani.

Propozycja ceny

Składanie propozycji ceny dla wystawionego przedmiotu jest dosyć popularną funkcją. W tej chwili złożenie propozycji nie jest jednak zobowiązujące, tzn nawet jeśli wystawiający zgodzi się na propozycję i obniży cenę przedmiotu, to składający propozycję może w ogóle przedmiotu nie zamówić.

Nowy pomysł polega na tym, że składając propozycję ceny użytkownik musi posiadać odpowiednią liczbę punktów. Punkty, które są przedstawiane w propozycji, są blokowane na czas trwania propozycji (np 48 godz.). Jeśli w tym czasie właściciel przedmiotu zgodzi się na propozycję, automatycznie tworzona będzie nowa transakcja, w której stroną zamawiającą będzie użytkownik, który złożył propozycję. Jeśli właściciel przedmiotu odrzuci propozycję lub czas propozycji minie, punkty zablokowane na rzecz propozycji zostaną zwrócone użytkownikowi, który składał propozycję.

Wymiana punktów

Giełda umożliwiająca swobodną wycenę sprzedawanych punktów i kształtowanie płynnego kursu punktu do PLN była sama w sobie bardzo ciekawym eksperymentem obrazującym mechanizmy rynku ale nie jest chyba najlepszą ofertą dla użytkowników Finty. Chodzi o to, że wyceniając w punktach wystawiany przedmiot właściciel musi mieć odniesienie do waluty, z którą ma do czynienia na codzień i dobrze byłoby, gdyby to odniesienie było niezmienne w czasie. Z drugiej jednak strony możliwość sprzedaży punktów musi również zostać zachowana.

W związku z powyższym propozycja rezygnacji z giełdy i umożliwienie sprzedaży i skupu punktów po stałym kursie. Oczywiście cena sprzedaży i skupu punktów będzie inna, przykładowo 100 punktów będzie można kupić za 10 zł ale sprzedać już po 9 zł.

Ocena transakcji

W tej chwili transakcja może zostać oceniona i skomentowana przez obie strony: wystawiającego i zamawiającego. Zebrane do tej pory doświadczenia pokazują wyraźnie, że istotniejsza jest jednak ocena i komentarz wystawione przez zamawiającego. Gdy mają miejsce jakieś uchybienia, zamawiający często nie chce wystawić niższej oceny obawiając się rewanżu ze strony wystawiającego. To powoduje, że cały system ocen traci sens.

Pomysł zmiany polega na tym, żeby ocena mogła być wystawiana wyłącznie przez zamawiającego, natomiast komentarz byłby wystawiany przez obie strony. Taki mechanizm uwolni zamawiającego przed obawą rewanżu pozwalając jednocześnie odnieść się wystawiającemu do wystawionej oceny poprzez sam komentarz.

Czarna lista

Funkcjonalność czeka na realizację już od długiego czasu. Starsi użytkownicy wiedzą pewnie o co chodzi - pozostałym wyjaśniam, że chodzi o możliwość zablokowania innego użytkownika systemu w taki sposób, żeby nie mógł on zamawiać naszych przedmiotów ani wysyłać do nas wiadomości prywatnych. Blokada będzie działać w obie strony, tzn jeśli zablokujemy jakiegoś użytkownika, to również my nie będziemy mogli zamówić jego przedmiotów ani wysłać mu wiadomości prywatnej.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez RedAngel » 7 paź 2013, o 16:03

1. Rabaty - tutaj mam mieszane uczucia, bo z jednej strony łapanie okazji z 50% rabatem to dla mnie największy fun, ale z drugiej strony widzę, że faktycznie jak wystawiam książki to sprzedanie czegoś zanim wejdzie w półroczny rabat jest coraz trudniejsze, więc jakoś wielkiego oporu chyba stawiać nie będę
2. Propozycja ceny - czy dobrze rozumiem, że jeżeli zgodzę się na obniżkę dla wnioskującego, to inna osoba nie będzie mogła już pobrać tej książki, tylko będzie ona zablokowana dla tej osoby, z którą się dogadałam? Jeśli tak, to ok
3. Giełda - usztywnienie ceny dla mnie ok; czy to oznacza że nie będzie już kolejki chętnych do sprzedaży punktów tylko wszystkie punkty będą skupowane wg sztywnej ceny?
4. Ocena transakcji - dla mnie ok
5. Czarna lista - dla mnie ok

Jeszcze przy okazji dwa moje postulaty:
1. Czy można dodać funkcjonalność licznika wejść na stronę przedmiotu jaka występuje standardowo na portalach aukcyjnych?
2. Ustalenie jasnego algorytmu pojawiania się w widoku przedmiotów wyróżnionych, zapewniającego równy "czas antenowy". Teraz zdaje się jest to zupełnie losowe. Może to być np prezentowanie przedmiotów w kolejności jak były wyróżniane z częstym odświeżaniem widoku.
RedAngel
 
Posty: 109
Dołączył(a): 19 sie 2012, o 17:41

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez carly32 » 8 paź 2013, o 06:37

1. Rabaty- przyznaję, że sama często z nich korzystam i szkoda mi będzie gdy znikną, ale rozumiem, że sytuacja wymaga interwencji. Nie bardzo sobie jednak wyobrażam jak miałoby działać losowe przydzielanie rabatów przedmiotom. Skąd użytkownicy mieliby wiedzieć, że tego dnia dany przedmiot będzie objęty zniżką? Chyba, że gdzieś na stronie funkcjonowałoby wyróżnienie tych przedmiotów?
A i postulowałabym jednak zostawienie rabatów przy nowych użytkownikach, można zawsze zmniejszyć ilość transakcji objętych rabatem np. z obecnych 5 do 2. To jednak ułatwia nowym rozpoczęcie przygody z Fintą.

2. Przy propozycji ceny mam mieszane uczucia. Sama lubię negocjować z użytkownikami obniżkę i na tym polega zabawa, często więc uzgadniam z użytkownikiem inną cenę niż zaproponowana i co wtedy? No i oczywiście automatyzm transakcji jakoś do mnie nie przemawia, podobnie jak blokowanie punktów przez np. 48 godzin gdy składam propozycję. Co w sytuacji gdy użytkownik któremu złożyłam propozycję przez 47 godzin milczy by w 48 godzinie nie przyjąć propozycji? Ja przez 2 dni mam de facto zablokowaną możliwość swobodnego korzystania z serwisu i własnych punktów. Jestem za pozostaniem wiernym zasadzie swobody umów, propozycja to jednak tylko propozycja ;)

3. Sztywne ceny punktów to niezły pomysł. Powinien zapobiec nadużyciom.

4. Oceny transakcji- to akurat świetny pomysł.

5. Czarna lista- na tą funkcjonalność czekamy już dość długo ;)
carly32
 
Posty: 58
Dołączył(a): 7 sie 2011, o 21:45

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez admin » 8 paź 2013, o 10:55

Cenę zawsze można niezobowiązująco negocjować wykorzystując wiadomości prywatne. To co chciałbym osiągnąć po zmianie, to umożliwienie złożenia propozycji zobowiązującej. Zobowiązanie ma polegać na tym, że jeśli ktoś proponuje jakąś cenę, to po pierwsze: posiada odpowiednie środki, a po drugie: jeśli właściciel przedmiotu zgodzi się na propozycję, to automatycznie oznacza zawarcie transakcji. Chciałbym wykorzystać tutaj psychologiczny efekt negocjacji polegający na "wyłożeniu na stół" odpowiedniej sumy przez kupującego. Taka propozycja musi również być ograniczona czasowo.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez RedAngel » 8 paź 2013, o 11:51

Może poprosimy więcej szczegółów na temat nowej koncepcji rabatów losowych np:
- czy w danym momencie to będzie jeden przedmiot objęty rabatem, czy większa liczba
- jak będą prezentowane użytkownikom
- czy będzie jakiś limit dzienny przedmiotów wylosowanych do rabatu, czy też jak dany przedmiot zostanie pobrany to automatycznie na jego miejsce będzie losowany kolejny
- czy mechanizm będzie w 100% losowy, czy będą jakieś algorytmy kontrolne, żeby było bardziej "sprawiedliwie" i nie okazało się że jeden użytkownik ma szczęście i jego przedmioty się załapią kilka razy w tygodniu na rabat a innego nigdy

itd
RedAngel
 
Posty: 109
Dołączył(a): 19 sie 2012, o 17:41

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez majkanew » 8 paź 2013, o 19:48

mnie wszystkie planowane zmiany bardzo odpowiadają, myślę, że usprawnią działanie Finty i pozwolą zachować większą uczciwość i sprawiedliwość ;)
tylko także przychylam się do prośby o więcej informacji na temat rabatów.
majkanew
 
Posty: 33
Dołączył(a): 15 sty 2012, o 07:27

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez anika13 » 9 paź 2013, o 08:43

Właściwie zgadzam się z propozycjami zmian,proponuje tylko pozostawić rabaty dla nowych użytkowników,ponieważ ich brak może zniechęcić,co bardziej niecierpliwych,do korzystania z serwisu...
anika13
 
Posty: 42
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 12:02

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez admin » 9 paź 2013, o 10:05

Rabaty w obecnej formule są bardzo atrakcyjne. Niestety, paradoksalnie, atrakcyjność rabatów jest również źródłem problemów. A najwięcej problemów sprawiają rabaty dla nowych użytkowników. Być może obecna formuła rabatów miałaby sens, gdyby wszyscy grali uczciwie.

Nowa formuła zakłada losowanie przedmiotów objętych rabatem. Algorytm losujący będzie brał pod uwagę popularność oraz cenę przedmiotu. Inaczej mówiąc, większą szansę w losowaniu będą miały przedmioty lubiane (dodane do schowka) przez większą liczbę użytkowników oraz przedmioty tańsze.

Jeśli przedmiot zostanie wylosowany i objęty rabatem, wszyscy użytkownicy, którzy mieli go w swoich schowkach, zostaną poinformowani o tym fakcie. Od tego momentu odliczany będzie również czas do końca obowiązywania rabatu - żeby skorzystać z rabatu trzeba więc będzie zdążyć przed upływem tego czasu.

Liczba przedmiotów objętych rabatem będzie zależeć od możliwości "ekonomicznych" systemu. Jak pewnie wiecie, system pobiera podatki od wymiany przedmiotów w wysokości 5% i 10% od wartości wymiany. Część przychodów z tego źródła przeznaczana jest na prowizje w ramach Programu Partnerskiego, reszta mogłaby być przeznaczana na rabaty. Innymi słowy, im więcej będzie wymian na Fincie, tym więcej przedmiotów objętych będzie rabatami.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez majkanew » 9 paź 2013, o 10:20

od kiedy proponowane zmiany wejdą w życie?
majkanew
 
Posty: 33
Dołączył(a): 15 sty 2012, o 07:27

Re: Opnie dotyczące planowanych zmian na Fincie

Postprzez admin » 9 paź 2013, o 11:36

Na razie chciałbym poddać te tematy pod dyskusję. Osobiście byłbym zadowolony, gdyby udało się wprowadzić zmiany w życie do końca tego roku. Nie wiem również, czy uda się urzeczywistnić wszystkie zmiany, czy tylko niektóre z nich.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron