CENNIK POCZTY POLSKIEJ-aktualizacja od 1.04.2019

Wszystko, co nie mieści się w definicji pozostałych działów na forum

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez Ananka » 3 sty 2013, o 15:43

Jeszcze pamiętam jak ja osobiście kupowałam po kursie 500 pkt od admina za 50 zł, a dziś [po założeniu specjalnie w tym celu! konta w jednym z 40 wymienionych banków] sprzedać je mogę na giełdzie za niecałe 30 zł...
A ceny na poczcie drastycznie wzrosły... Źle się ostatnio czuję. Jak sobie pomyślę, że zamiast pobierać treści z chomika za darmo to je kupowałam a potem jeszcze wystawiałam za grosze i wysyłałam za własną kasę, to TYM BARDZIEJ się na siebie wściekam. Teraz już nie wariuję jak głupia z tymi książkami.

EDIT:
@ gajga
Musisz jechać ponad 10 km? Nieraz kurier z konkurencji PP jest tylko w dużym mieście i trzeba jechać tam, stówkę km, po awizo! Nie wiesz kiedy, nie wiesz gdzie, awizo masz i szukaj sam. Poczta ma kryzys z powodu STRAT, zerowej rentownosci, ze względu na utrzymywanie tak wielkiej liczby placówek, i posiadanie ich na wsiach właśnie, co się w ogóle nie opłaca i dlatego kurierzy są tylko w dużych miastach.
A PP dopóki była przedsiębiorstwem państwowym musiała je utrzymywać. teraz nie musi, konkuruje na wolnym rynku i jak władze objął nowy prezes, ekonomista, to zajął się kwestią strat, mądrze najpierw sprawdził co się dzieje, potem zaczął wszędzie ciąć koszty, wprowadził zmiany i wreszcie naśladuje m. in. włoskie wzorce wzbogacenia poprzez odejście od wpływów z wysyłek [ich liczba maleje drastycznie z roku na rok] na rzecz usług bankowych [ubezpieczenia, kredyty, lokaty].

Ty, ja, jak i niemal każdy z nas patrzysz tylko z własnej wygodnej perspektywy. A tutaj jest też firma, mająca mnóstwo pracowników, tracąca monopol, mająca kryzys a musi tysiącom ludzi dać pracę i kasę mimo braku przychodów. Ja, ty, ktoś z finty narzeka patrząc ze swojej perspektywy na drożyznę, a dzięki niej ktoś ma prace i co do garnka włożyć [chociaż na poczcie to najwięcej zgarniają te liczne kierowniki i zmory-dyrektory, a listonosz i pani w okienku zapier..ą za tysiaka]. Tylko dlatego te poczty na wsiach jeszcze się utrzymują, że PSL wylobbował dla biednych niebywałych w świecie zacofanych chłopów [wiem bo tu, na wsi, jestem od zawsze ;p], coby od świata odcięci nie byli zupełnie. Juz dawno w kapitalizmie byś miała bagno, czyli funkcjonowanie firm tylko w dużych miastach, wojewódzkich, bo tylko tam się to jakoś opłaca.

Teraz bieda, to panie z okienek wieśniakom pożyczki wciskają. No jakoś trzeba żyć, pracować, plany sprzedażowe wyrabiać. A jak ma się możliwość wykazania przewagi w cechach produktu, to ceny podnieść.
Ostatnio edytowano 3 sty 2013, o 20:01 przez Ananka, łącznie edytowano 1 raz
Ananka
 
Posty: 287
Dołączył(a): 30 wrz 2011, o 22:12

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez anika13 » 3 sty 2013, o 19:04

Wczoraj wysłałam książkę w miękkiej okładce,str ok 380,zapłaciłam 6,95 za polecony ekonomiczny.Na oko była "chudziutka" a zaliczyli jako gabaryt B.Szok. :shock:
anika13
 
Posty: 42
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 12:02

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez delvet » 3 sty 2013, o 19:54

anika13 napisał(a):Wczoraj wysłałam książkę w miękkiej okładce,str ok 380,zapłaciłam 6,95 za polecony ekonomiczny.Na oko była "chudziutka" a zaliczyli jako gabaryt B.Szok. :shock:


Najlepiej w domu obmierzyć wysyłkę i na pocztę iść z danymi z cennika.
Kilka razy próbowano (szczególnie na poczcie głownej) obciążyć mnie
wyższą opłatą czemu się zdecydowanie sprzeciwiłam. Udało się.
Odnośnie gabarytu w kwestii A czy B proszę, aby pracownica PP przy mnie przecisnęła ją przez "szparkę".
Jeżeli przechodzi, to ja mam rację.
Trzeba też bardzo uważać, aby koperta nie była za "długa", co się bardzo często zdarza.
Należy ją obciąć i dopasować do książki.
delvet
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 08:42

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez anika13 » 3 sty 2013, o 20:04

@delwet
Dopiero w domu obejrzałam dowód nadania i bardzo się zdziwiłam tym gabarytem B(tym bardziej,że nie widziałam,żeby "przeciskała" książkę przez "szparkę").
Widzę teraz,że trzeba tego pilnować,bo różnica jest ogromna...31.12(w poniedziałek) wysłałam podobną wagowo książkę,ale "wyższą" i zapłaciłam 5,10...Też był gabaryt B.
Ale skąd aż taka różnica w cenie,przecież podwyżka nie była aż tak duża...
anika13
 
Posty: 42
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 12:02

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez susan » 3 sty 2013, o 20:13

Właśnie,że spora... Najbardziej ucierpiały przesyłki z przedziału 350g-500g,które zostały wrzucone do jednego wora z tymi 500g-1000g. Na cięższych książkach (500-1000g) zyskuje się parę groszy,natomiast na tych lżejszych sporo traci.

Wysyłał może ktoś z Was listy polecone InPostem? Potrzebne są tam jakieś karteczki z potwierdzeniem nadania,bo nie mogę nic znaleźć na stronie? Jest jakiś specjalny wzór adresowania?
susan
 
Posty: 110
Dołączył(a): 10 sie 2011, o 20:09

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez Ananka » 3 sty 2013, o 20:24

Aniko, książka mająca 380 stron w miękkiej okładce już sama w sobie ma >2 cm. Sprawdziłam to na swojej "Samotności w sieci". Do tego opakowanie i... już przekroczyłaś gabaryt A.

Przypomnę maksymalne wymiary gabarytu A
32,5 cm na 23 cm na 2 cm.
Z tolerancją do 2 milimetrów.


*Z ciekawości sprawdzę sobie tu i porównam wysłanie tej książki w PP a w InPost (choć nie mają punktu ani nadawczego, ani odbiorczego w mojej miejscowości)
PP skasuje 4,75 zł (ewentualnie +2,2 zł jeślibym chciała mieć dowód nadania)
InPost do 0,5 kg 4 zł, ponad 0,5 kg 5,9 zł

Różnice nie są chyba za duże w tym przedziale. Jeśli dobrze zrozumiałam, o dziwo w InPost grubych książek nie można wysłać listem zwykłym tak jak to jest możliwe na poczcie. W przypadku cienkich przesyłek do 0,5 kg jednak się bardzo opłaca.
* wg szybkich oględzin szybko zrobionej tabelki
Załączniki
cennikinpostu.jpg
cennikinpostu.jpg (22.23 KiB) Przeglądane 8883 razy
Ostatnio edytowano 3 sty 2013, o 23:27 przez Ananka, łącznie edytowano 8 razy
Ananka
 
Posty: 287
Dołączył(a): 30 wrz 2011, o 22:12

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez delvet » 3 sty 2013, o 20:32

anika13 napisał(a):Dopiero w domu obejrzałam dowód nadania i bardzo się zdziwiłam tym gabarytem B(tym bardziej,że nie widziałam,żeby "przeciskała" książkę przez "szparkę")....


Jeżeli mam wątpliwości, to wtedy proszę o przeciskanie przez "szparkę".
Nikt z własnej inicjatywy tego nie zrobi.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że wyższa opłata to wyższe wynagrodzenie dla pracownika.
Niektóre punkty PP są wynagradzane procentowo od utargu, ewentualnie wyższe obroty
to wyższa premia.
Odnośnie gabarytu, to najlepiej opakować książkę w jakąś cieniutką folię np. termokurczliwą
i w papier. Kopety bąbelkowe bardzo zawyżają grubość książki.
delvet
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 08:42

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez nelly070707 » 3 sty 2013, o 20:54

Ja sprawdzam to na swojej skrzynce jak przechodzi to nie ma bata. Na początku też miałam problem z paniami na poczcie ale nauczyłam je, że jestem przygotowana i wiem ile mam zapłacić. Potrzebna do tego waga kuchenna i skrzynka pocztowa lub po prostu wycięcie sobie takiej "szparki" z czegoś sztywniejszego :) zwrócą się po jakimś czasie ;) :mrgreen: :mrgreen:
nelly070707
 
Posty: 311
Dołączył(a): 11 sie 2011, o 11:27
Lokalizacja: Lubin

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez anika13 » 3 sty 2013, o 21:44

susan napisał(a):Właśnie,że spora... Najbardziej ucierpiały przesyłki z przedziału 350g-500g,które zostały wrzucone do jednego wora z tymi 500g-1000g. Na cięższych książkach (500-1000g) zyskuje się parę groszy,natomiast na tych lżejszych sporo traci.

Wysyłał może ktoś z Was listy polecone InPostem? Potrzebne są tam jakieś karteczki z potwierdzeniem nadania,bo nie mogę nic znaleźć na stronie? Jest jakiś specjalny wzór adresowania?


Wysyłałam z rok temu jak w pobliżu był inpost.Zawsze był dowód nadania a z tego co pamiętam,cena była porównywalna do listu zwykłego na PP.
anika13
 
Posty: 42
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 12:02

Re: NOWY CENNIK POCZTY POLSKIEJ od 1.01.2013

Postprzez susan » 3 sty 2013, o 21:50

Dziękuję za odpowiedź. Chyba będę musiała bliżej zapoznać się z tematem :).
susan
 
Posty: 110
Dołączył(a): 10 sie 2011, o 20:09

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dowolne tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron