Ilość punktów

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Re: Ilość punktów

Postprzez adamwaw » 7 sie 2011, o 10:52

Witam, Duchu puszczy, testowo złożyłem propozycję do http://www.finta.pl/ksiazka.swiete-miejsce-2
adamwaw
 
Posty: 16
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 20:56

Re: Ilość punktów

Postprzez duch_puszczy » 7 sie 2011, o 10:55

Dzięki, eksperyment dał do myślenia ;)
duch_puszczy
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:25

Re: Ilość punktów

Postprzez izabellag » 8 sie 2011, o 12:59

Powiem szczerze- mi przez to rozdawnictwo odechciało się wrzucania książek. Po co mam to robić, skoro oddam 2, będę mogął sobie wziąc jedną, a i tak ubiegnie mnie ktoś, kto dostal punkty za to czy za tamto.
Traz np widze 2 nowośc- jedną książkę w wersji próbnej, drugą - cieniutką biografię- obydwie za ok 400 punktów....
izabellag
 
Posty: 38
Dołączył(a): 13 lip 2011, o 09:33

Re: Ilość punktów

Postprzez duch_puszczy » 8 sie 2011, o 13:12

Ta za 470 była początkowo za 500, ale widać ktoś się nieco zreflektował:P
duch_puszczy
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:25

Re: Ilość punktów

Postprzez admin » 8 sie 2011, o 13:31

izabellag napisał(a):Powiem szczerze- mi przez to rozdawnictwo odechciało się wrzucania książek. Po co mam to robić, skoro oddam 2, będę mogął sobie wziąc jedną[...]

To potwierdza moje obawy, że inflacja podważy zaufanie do waluty finty.

"Rozdawnictwo" punktów nie ma być jakimś bezmyślnym działaniem. To jest rodzaj nagradzania użytkowników, których zaangażowanie przyczynia się do rozwoju serwisu. Poza tym emisja punktów spełnia ważną rolę - w jakiś sposób trzeba dostarczyć waluty na rynek wymiany, inaczej wymiana zamarłaby samoistnie.

Finta emitując punkty nie chce produkować pustego "pieniądza" powodującego inflację i utratę zaufania do waluty. W związku z tym będziemy prowadzić politykę utrzymania wartości naszej waluty. Tym samym wraca pomysł skupowania punktów przez serwis. Jest też inna opcja, niestety dużo trudniejsza do wykonania, organizacja "giełdy" punktów, gdzie użytkownicy mogliby sami wystawiać oferty kupna i sprzedaży punktów, przez co ustaliłby się naturalny kurs.

Kolejna opcja związana z polityką utrzymania wartości punktów, możliwa do wykorzystania już dzisiaj, to składanie ofert kupna punktów (a co za tym idzie, sprzedaż punktów) w kategorii "Inne" (przykład: http://www.finta.pl/inne.kupie-200-punktow-za-20-zl-1). To jest coś w rodzaju substytutu giełdy ale działa już teraz.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Ilość punktów

Postprzez izabellag » 8 sie 2011, o 13:50

Ok, być może poziom rozdawnictwa przerósł jednak rozmiary rynku. Będę obserwować:).
izabellag
 
Posty: 38
Dołączył(a): 13 lip 2011, o 09:33

Re: Ilość punktów

Postprzez admin » 9 sie 2011, o 08:41

Jeszcze parę przemyśleń związanych z określaniem wartości przedmiotów w punktach.

Dzisiaj została wystawiona do wymiany książka za 600 punktów. Jak określić, czy jest tyle warta? Można sprawdzić, ile kosztuje nowa? Ale co nam to da, gdy nie ma oficjalnego kursu wymiany punktów na realną walutę? Innym sposobem oceny wartości przedmiotu może być porównanie z wartościami innych przedmiotów. Załóżmy, że za 600 punktów mógłbym nabyć 6 innych książek po 100 punktów każda. W ten sposób mogę ocenić, czy książka wystawiona za 600 punktów jest faktycznie dla mnie tyle warta. Podkreśliłem "dla mnie" ponieważ ocena wartości zawsze będzie w dużej mierze subiektywna.

Wg mnie mechanizm "wolnych cen" będzie funkcjonował tym lepiej, im bogatszy będzie rynek (większa ilość przedmiotów wystawionych do wymiany), co pozwoli naturalnie kształtować ceny. Dodatkowo finta, w trosce o utrzymanie wartości punktów, będzie prowadzić co jakiś czas interwencyjny skup punktów. Będziemy pilnować żeby inflacja nie zżerała wartości Waszych punktów.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Ilość punktów

Postprzez cassiopeia » 9 sie 2011, o 12:47

I myślę, że na razie nie ma co panikować. Użytkowników nam przybywa, dlatego wszystko jeszcze się może zmienić i unormować. :)
cassiopeia
 
Posty: 32
Dołączył(a): 1 cze 2011, o 09:40

Re: Ilość punktów

Postprzez kalio » 9 sie 2011, o 18:53

Przeczytałam cały wątek i nasuwa mi się tylko jeszcze jedna uwaga - dlaczego podaj pomału upada? Dla mnie z jednego powodu. Odeszłam stamtąd, ponieważ mogłam oddawać książkę tylko za określoną cenę, a potem cieszyć się punktami. Punktów miałam po kokardy, ale nic nie mogłam za nie pobrać. Odgórne ustalanie cen nie przyniosło korzyści.
Tu jest lepiej, ponieważ można samodzielnie wyceniać książki. Ja raczej nie martwię się o inflację, myślę, że to się jakoś unormuje. Nie chcę oddawać za 100 pkt książki, która jest ogólnie poszukiwana. Skąd wiem? Bo dostaję maile z pytaniami. Jeśli widzę, że jest na nią duży popyt, to chcę za nią coś - najlepiej wymienić na coś z mojej półki "muszę mieć". Już pomijam wartość sentymentalną, bo to jest niewymierne. Jeżeli jakaś moja książka będzie długo wisiała, a zacznę dostawać propozycje obniżki, to oczywiste jest, że w końcu obniżę. Ale przecież nie tak od razu:)
Dlaczego mam oddać za pół darmo coś, co wiem, że na razie jest ogólnie poszukiwane? Ja też kilku książek intensywnie poszukuję i jakoś nikt się moimi poszukiwaniami nie martwi.
Będzie dobrze, zobaczycie.
Podoba mi się finta.
A w życiu trzeba twardym być, a nie miętkim;)
kalio
 
Posty: 36
Dołączył(a): 11 maja 2011, o 18:29

Re: Ilość punktów

Postprzez cassiopeia » 9 sie 2011, o 22:06

Dokładnie, kalio, finta jest świetną alternatywą podaja, ponieważ na podaju już nie da się zdobyć niczego popularniejszego bez wcześniejszego umówienia się z kimś na wymianę. A nie zawsze ja posiadam to, co chciałaby osoba, która posiada interesującą mnie książkę. A tutaj zamiast robić wymianę książka za książkę, można wycenić swój egzemplarz za taką ilość punktów, za którą później będzie mozna pobrać coś dla siebie. Ogólnie ja jestem bardzo wdzięczna za taki serwis :)
cassiopeia
 
Posty: 32
Dołączył(a): 1 cze 2011, o 09:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron