Skąd wziąć dane do wysyłki?

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez Draakhan » 14 lip 2011, o 18:50

Z takim pytaniem zwrócił się do mnie wczoraj użytkownik, któremu najwyraźniej mail otrzymany z serwisu nie pomógł. Pojawienie się tego pytania uznałbym za ważny objaw istnienia poważnego problemu od strony użyteczności, na który warto zwrócić uwagę. Tym bardziej, że problem związany jest z cyklem życia transakcji czyli najważniejszą częścią serwisu. Poprosiłem swoją dziewczynę o pokazanie maila, jakiego dostaje się w momencie pobrania przez kogoś książki. Powiem szczerze i bez owijania w bawełnę (mam nadzieję, że nie urażę :D). No, nie niesie ten mail zbyt dużo informacji przyjaznych użytkownikowi, szczególnie takiemu, który stawia pierwsze kroki w serwisie i nie jest z nim oblatany.

Moja propozycja jest taka, żeby w mailu powiadamiającym opisać, co należy zrobić krok po kroku, aby przejść przez transakcję od początku do końca. Do każdego z kroków, jeśli jest to wymagane oczywiście, dodałbym linki kierujące do odpowiednich stron, gdzie można wykonać daną czynność albo uzyskać pomoc (FAQ). Dodatkowo w mailu zamieściłbym też dane adresowe odbiorcy.

W podobny sposób przyjrzałbym się też pozostałym powiadomieniom, które przychodzą i myślę, że można by je analogicznie podrasować, tak żeby były jak najbardziej przyjazne i pomocne użytkownikowi.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez rumcajs » 14 lip 2011, o 19:26

Podpisuje się pod powyższym wszystkimi rękoma. Ja również miałem problem z namierzeniem, pod jaki adres mam wysłać książkę zamówioną ode mnie. System niestety jest mocno nieintuicyjny i dobranie się do danych osoby zamawiającej przedmiot jest mocno skomplikowane. Podpisuję się pod apelem Draakhana, aby w mailu informującym o pobraniu przedmiotu zamieszczano również dane adresowe odbiorcy. To by znacznie ułatwiło przeprowadzanie transakcji w niniejszym serwisie.
rumcajs
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 cze 2011, o 10:12

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez admin » 14 lip 2011, o 21:17

Jak najbardziej zgadzam się z tym, że interfejs powinien być bardziej zrozumiały dla początkujących użytkowników. Również maile wysyłane do użytkowników powinny zawierać jakieś wskazówki, które wyjaśniałyby jakie kolejne kroki należy przedsięwziąć w procesie wymiany.

Co do jednego niestety nie mogę się zgodzić. Dane do wysyłki nie powinny znajdować się w mailu. Oczywiście byłoby to wygodne dla osoby wysyłającej przedmiot ale naruszałoby politykę bezpieczeństwa, która zakłada, że dostęp do danych osobowych jest zabezpieczony i dane te są udostępniane tylko dla osób do tego powołanych. Strony z danymi adresowymi objęte są w finta.pl protokołem SSL natomiast jeśli znalazłyby się w tekście maila to w żaden sposób nie moglibyśmy zagwarantować, że nie dostaną się w niepowołane ręce.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez enga » 14 lip 2011, o 22:43

Hm... Szkoda wielka, bo to jednak wygoda (już chyba o tym też gdzieś pisałam). Swoją drogą, to konkurencyjny portal się tym nie przejmuje i przysyła adresy w mailach :> Przyznam, że wchodzenie na stronę + na kartę wymiany żeby sprawdzić adres jest lekko uciążliwe.
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez admin » 15 lip 2011, o 16:12

Z tego co kojarzę to nawet allegro zamieszcza dane adresowe w mailu. Nie wiem, jak to się ma do wymagań GIODO...

W każdym razie zmieniłem szablony maili wysyłanych przez serwis w trakcie "cyklu życia" transakcji. Jest już więcej informacji, która powinna być pomocna dla nowych użytkowników. Docelowo zostanie też zmieniony interfejs użytkownika serwisu w części dotyczącej zarządzania transakcjami - to jednak wymaga więcej czasu.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez Draakhan » 16 lip 2011, o 08:30

Dobry przykład z Allegro. Poszukałem w ich regulaminie, jak mają to rozwiązane. W artykule 15 opisali tę kwestię. Najważniejszy wydaje się punkt 2 tego artykułu i stwierdzenie "Użytkownikom ujawniane są dane osobowe innych Użytkowników jedynie w przypadkach przewidzianych w Regulaminie". Także myślę, że nie ma czego się obawiać, pod warunkiem, że baza danych osobowych jest zarejestrowana w GIODO (kiedyś już o to pytałem :D), a regulamin dobrze skonstruowany.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez admin » 16 lip 2011, o 09:27

Samo ujawnienie danych osobowych stronie wysyłającej jest jak najbardziej uzasadnione koniecznością realizacji wysyłki, pytanie tylko w jaki sposób te dane powinny być ujawniane żeby nie narazić ich na przejęcie przez osoby do tego nie upoważnione. Wstawianie tych danych do treści maila zwiększa to ryzyko.

Jeśli chodzi o zgłoszenie bazy do GIODO, to nastąpi to jak tylko powstanie docelowa spółka z.o.o, która stanie się właścicielem finty.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Skąd wziąć dane do wysyłki?

Postprzez Draakhan » 16 lip 2011, o 14:19

Allegro wysyła plain textem.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07


Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron