Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez Draakhan » 16 kwi 2011, o 17:58

Witam,

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, to najpierw się ze wszystkimi przywitam.

A potem z grubej rury, oto moja pierwsza porcja uwag, pomysłów, zauważonych problemów i błędów:

1) W regulaminie, w przykładzie na obliczenie oceny użytkownika, we wzorze w mianowniku powinna być liczba 5 zamiast 6.

2) Podczas uzupełniania danych osobowych w adresie brakuje mi możliwości wpisania numeru mieszkania. Wpisałem w numerze domu i chyba jest dobrym pomysłem, żeby to tam wpisywać. Aby inni użytkownicy nie mieli podobnego problemu, wystarczyłoby zmienić label przy tym polu formularza.

3) Domyślny avatar użytkownika jest powiększony tak, że widać artefakty na zdjęciu spowodowane przez kompresję JPEG. Lepiej użyć formatu dostosowanego do tego typu grafik, np. PNG i oczywiście zaślepka w rozmiarze takim, w jakim jest wyświetlana.

4) Powiadomienia mailowe o poszukiwanych książkach. Chociaż zastanawiam się nad tym, czy jego brak nie jest dobrą cechą, która zapobiegnie znanym z podaj.net polowaniom na książki. Będzie bardziej jak na Allegro, gdzie wchodzi się i przegląda i wybiera co chce mieć. Jednak mimo wszystko wolałbym mieć tę listę. A jakby się dało ją zaimportować z podaj.net, to już bym w ogóle był szczęśliwy :).

5) Pojawił mi się komunikat "Twoja tożsamość nie została zweryfikowana", kliknąłem w komunikat (bardzo fajny pomysł) i dotarłem na jakąś zaślepkę, nie wiem co zrobić dalej, żeby się zweryfikować. W ogóle dużo w serwisie jest tych zaślepek jeszcze. Przy okazji, komunikat dla użytkownika może nie wyglądać jak link. Dobrze by było zmienić na np. "Twoja tożsamość nie została zweryfikowana. *Zweryfikuj ją teraz*", gdzie "zweryfikuj ją teraz" będzie widocznym, odróżniającym się graficznie linkiem.

6) W regulaminie brakuje mi informacji o tym, kim jest podmiot prowadzący serwis. Dane, adres podmiotu uwiarygodniłyby serwis. Ponieważ w serwisie zbierane są dane osobowe, to z chęcią bym poznał numer zgłoszonego do GIODO zbioru danych osobowych (zakładam, że jest zgłoszony, prawda? :D), tak abym miał pewność, że moje dane są bezpieczne.

7) Boks z reklamą. Zachęca do zareklamowania się i kliknięcia, jednak niczego nie da się kliknąć.

8) Przydałaby się lista przeprowadzonych do tej pory transakcji w serwisie. Lubię sobie przejrzeć tę listę na podaj.net i powyłapywać jakieś nowe, ciekawe pozycje i pododawać je do powiadamiacza. Dodatkowo można by też podać za ile punktów dana pozycja poszła, co by wiadomo było na ile się wycenić w przyszłości :).

9) W menu ikona filmu ma inny odcień kolorystyczny niż reszta ikon. Początkowo pomyślałem, że jest to zaznaczenie aktywnej pozycji w menu (podobałoby mi się takie zaznaczenie), jednak tak nie jest.

10) W wyszukiwarce tekst podpowiedzi "słowo kluczowe" sugeruje mi, że muszę znać jakieś słowo kluczowe, żeby wyszukać interesującą książkę. A ja chciałem wyszukać po autorze i/lub tytule. W tym momencie strona "kazała mi myśleć" (Steve Krug - "Nie każ mi myśleć!")

11) W wyszukiwarce przydałby się LiveSearch podpowiadający frazy pasujące do tego, co użytkownik zdążył do tej pory wprowadzić

12) Formularz wyszukiwarki lepiej jakby wysyłał swoje dane za pomocą metody GET, tak aby w linku do wyników wyszukiwania były wszystkie parametry i żeby tego linka można było np. skopiować i gdzieś przesłać.

13) W wynikach wyszukiwania przy wyszukanych ksiażkach pojawia się tekst "Średnia ocen:" przy czym tej średniej nie widać.

14) Brakuje mi w książkach podziału na gatunki. Możliwość ręcznego wpisania gatunku, zamiast wyboru ze sztywno zdefiniowanej listy gatunków, spowoduje pewnie, że w krótkim czasie w serwisie zrobi się bałagan i nie będzie można wyszukać czegoś z konkretnego, interesującego danego uzytkownika, gatunku.

15) W formularzu dodawania pozycji jest tajemnicze pole z wyborem pliku. Nie wiem, jaki plik mam przesłać, co ma zawierać. Dodatkowo, komunikat przy przycisku "wybierz plik" brzmi "nie wy...pliku", jest to dość nieczytelne

16) Powiadomienie mailowe o zaproszeniu do znajomych jest nader lakoniczne "otrzymałeś zaproszenie od xxxx". Zaproszenie do czego? :D

17) Coś jest nie tak z linkami do forum, na niektórych stronach linki kierują na http://finta.pl/forum po czym jest się przekierowanym na http://finta.pl/public_html/forum/ i tutaj losowo albo jest błąd HTTP 500 albo forum pojawi się.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez Draakhan » 16 kwi 2011, o 18:32

I następne kilkanaście minut :)

18) Szukałem jakiejś frazy, potem chodziłem po innych stronach serwisu i cały czas wyszukana fraza była automatycznie uzupełniana w polu wyszukiwarki. Spodziewałbym się jej wyczyszczenia.

19) Na stronie głównej jest lista książek. Chciałem sobie otworzyć jedną z książek w osobnej zakładce. Nie dało się, chyba jakiś JS przeszkodził w tym wszystkim. Nie lubię, jak ktoś mi przeszkadza w otwieraniu w osobnych zakładkach.

20) Dostępna forma przesyłki. Nie mogę odznaczyć pozycji "list zwykły". Nie wierzę Poczcie Polskiej i wolę wysyłać w formie przesyłek ewidencjonowanych. Testowo dodałem sobie jedną pozycję, ale brak możliwości odznaczenia tej pozycji odstrasza mnie od dalszego dodawania książek.

21) Przydałoby się rozdzielenie imienia autora od nazwiska. W przeciwnym przypadku jeden autor będzie wpisywany w wielu różnych formatach: najpierw imię potem nazwisko, odwrotnie, z inicjałami lub pełną wersją imienia. Już w tym momencie, przy kilkunastu książkach, widać problemy jakie powstają przez to przy sortowaniu książek po autorze.

22) To już zgłosiła inna osoba, ale potwierdzę, że również brakuje mi pola, gdzie z selecta mogę wybrać stan książki oraz ewentualnie w innym polu dopisać uwagi odnośnie tego stanu.

23) Przy dodawaniu filmów nie ma możliwości podania, jaki to jest gatunek filmu.

24) W formularzu dodawania książki brakuje mi możliwości dodania informacji o tym, z którego roku jest ta książka

25) Po wystawieniu filmu okazało się, że jakieś dane wprowadziłem nieprawidłowo. Miałem chwilę zagwozdki szukając opcji "edytuj", funkcjonalność której szukałem znalazła się przypadkiem w dość niespodziewanym miejscu.

26) Opis fizyczny. Nie bardzo wiem w formularzu dodawania książki co mam tam wpisać. Przeznaczenie tego pola jest dość niejasne.

27) Brakuje mi możliwości podania ilości stron w formularzu dodawania książki.

28) Na stronie głównej ostatnia książka pojawia się jako pierwsza na liście, zaś na liście na stronie "Książki" jako ostatnia.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez admin » 16 kwi 2011, o 21:11

Dziękuję za tego posta. Jestem pod wielkim wrażeniem zaangażowania. Jako że postanowiliśmy zachęcać (poprzez nagradzanie punktami) użytkowników do zgłaszania sugestii i błędów, które zauważyli w serwisie, proszę przyjąć 300 punktów jako dowód wdzięczności.

Miałbym jeszcze prośbę - gdyby udało się powtórzyć błąd HTTP 500 w forum, to bardzo proszę o przesłanie szczegółów dotyczących prawidłowości (o ile istnieje).

Postaram się jak najszybciej ustosunkować do przesłanych sugestii. Odnośnie wątpliwości, które się pojawiły odnośnie funkcjonalności - postaram się to uwzględnić na stronie http://finta.pl/pytania-i-odpowiedzi
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez Draakhan » 16 kwi 2011, o 22:23

admin napisał(a):Dziękuję za tego posta. Jestem pod wielkim wrażeniem zaangażowania. Jako że postanowiliśmy zachęcać (poprzez nagradzanie punktami) użytkowników do zgłaszania sugestii i błędów, które zauważyli w serwisie, proszę przyjąć 300 punktów jako dowód wdzięczności.

Serdecznie dziękuję za punkty. Miły upominek :).

admin napisał(a):Miałbym jeszcze prośbę - gdyby udało się powtórzyć błąd HTTP 500 w forum, to bardzo proszę o przesłanie szczegółów dotyczących prawidłowości (o ile istnieje).

Właśnie też próbowałem znaleźć jakąś zależność, teraz ponownie i mi się nie udało. Nawet wchodząc 2 razy z tego samego linka na tej samej stronie raz zadziała, raz nie.

Przy okazji, dwa nowe punkty podczas szukania 500-ki:

29) Zalogowałem się na finta.pl. Po wejściu na www.finta.pl jestem niezalogowany. Gdy na powrót wejdę na finta.pl, to znowu jestem zalogowany.

30) https://finta.pl/transaction/333333 - Symfony - dobry wybór :) ale stronę 404 lepiej pewnie wymienić na jakąś utworzoną specjalnie dla serwisu :)
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez enga » 30 kwi 2011, o 19:45

Dołączę do Draakhana :)

Co do rzeczy, których nie rozumiem - zamilknę ;) Ale dla zwykłego użytkownika-półblondynki nowej w serwisie mam kilka uwag:
1. Brak możliwości odznaczenia listu zwykłego (widzę, że już jest to przyjęte do realizacji, super :) );
2. Gdy wpisuje się nową książkę do bazy, to nie jest jasne, jak wpisywać autora - imię nazwisko czy odwrotnie. Powstanie bałagan.
3. Co to jest "opis fizyczny"? :p Kompletnie nie jest to jasne.
4. Przydałyby się rozwijane kategorie do wyboru, jak również miejsce na wpisanie tłumacza.
5. Trochę nie mogę się oswoić z instytucją wpisywania ilości punktów "z głowy", na dodatej jeszcze w setkach ;)
6. Brak możliwości wpisania odbioru osobistego ze wskazaniem na miejsce.
7. Co z weryfikacją danych? Trochę nie podoba mi się wysyłanie pieniędzy na konto jako sposób weryfikacji, nawet pomijając kwestię, czy jest ona potrzebna, czy nie.

To chyba tyle, co do uwag, które nasunęły mi się przy dodawaniu trzech książek :) Większość pokrywa się pewnie z uwagami Draakhana (czytałam je jakiś czas temu i nie wszystko dokładnie pamiętam), ale jeżeli nawet, to tylko oznacza, że są to rzeczy najbardziej "upierdliwe" ;)
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez admin » 30 kwi 2011, o 21:44

Dziękuję za kolejne sugestie :)

Odnośnie uwag:

W formularzu wpisywania danych dotyczących przedmiotów z poszczególnych kategorii (np książki) dołączone zostaną dodatkowe informacje (w postaci tooltipów) podpowiadające m.in właściwy format wprowadzanych danych. Punktem odniesienia dla książek będzie najprawdopodobniej format stosowany do opisu danych w katalogu NUKAT (http://www.nukat.edu.pl/)

"Wycena" wystawianych przedmiotów może być faktycznie dosyć trudna, szczególnie gdy w bazie nie ma jeszcze zbyt wielu pozycji i trudno jest porównać "ceny" z innymi przedmiotami. Sugerujemy więc jako punkt odniesienia stosować domyślne "ceny" proponowane przez system: 100 punktów za książkę i 200 punktów za grę i film. "Ceny" są w setkach dlatego, że tym samym systemem punktów mogą być objęte przedmioty/usługi o wartości dużo mniejszej niż książka, gra czy film.

"Odbiór osobisty" to całkiem sensowna alternatywa przy określaniu formy wysyłki (chociaż wtedy nazwa "forma wysyłki" nie będzie już adekwatna). Propozycja na pewno pojawi się na liście sugestii czekających na realizację.

Weryfikacja danych nie jest obowiązkowa. Jednak dla tych, którzy będą chcieli podnieść swój poziom zaufania opcja taka będzie możliwa. Przelew może opiewać na drobną kwotę, np 1 zł i przelane pieniądze zostaną automatycznie "przewalutowane" na punkty, czyli każda złotówka przelana na weryfikację danych zostanie zamieniona na 10 punktów, które trafią na konto danego użytkownika. Forma przelewu jest najwygodniejszą i najszybszą formą weryfikacji danych osobowych. W przyszłości mogą jednak pojawić się dodatkowe formy weryfikacji, np listownie.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez enga » 30 kwi 2011, o 22:59

Dziękuję za odpowiedź :) Tak na szybko przed pójściem spać:
1. Odbiór osobisty może być osobnym polem lub tak, jak na Allegro - pod hasłem "dostawa". Można zresztą wymyślić zgrabniejsze sformułowanie, jak coś mi przyjdzie do głowy, to dam znać.
2. Co do weryfikacji, to zaproponowałabym sms, ale to raczej dla dużych graczy chyba ;) Może Paypal? Czy jedna z tych form typu "płacę z..."?

Więcej pomysłów po dalszym testowaniu.
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez enga » 1 maja 2011, o 10:12

Po wyspaniu się dorzucam dwie uwagi:
1. Wyraz "kupuję" przy pobraniu książki jest wprawdzie pewnie zgodny z prawdą (oddałam książkę, dostałam punkty, wydaję je), ale brzmi jakoś niefortunnie. Pobieram, biorę, chcę... Nie wiem sama, ale pewnie można znależć lepszy zamiennik.
2. W formularzu książki przydałaby się także ilość stron.
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez admin » 1 maja 2011, o 21:30

Co do sformułowań typu: "Kupuję", "Kupujący", "Sprzedający" też miałem i do tej pory mam wątpliwości, ponieważ sugerują one kupno/sprzedaż a nie wymianę. Być może lepiej jest użyć odpowiednio "Odbieram/Pobieram", "Odbierający/Pobierający", "Wystawiający/Oddający"

Ilość stron umieszczana jest w opisie fizycznym (w przypadku korzystania z katalogu Nukat) i może nie trzeba tworzyć osobnego pola.

Wracając do weryfikacji, celem jest potwierdzenie danych osobowych włącznie z adresem. Obawiam się, że ani płatne smsy ani paypal (czy inne podobne systemy płatności online) nie udostępniają danych adresowych płacącego, które mogłyby zostać wykorzystane do weryfikacji danych podanych przez użytkownika w serwisie.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Parę uwag z kilkunastu minut testowania

Postprzez admin » 1 maja 2011, o 21:39

Może jeszcze dorzucę parę słów wyjaśnienia, po co w ogóle stosowany ma być mechanizm weryfikacji danych osobowych. Z punktu widzenia platformy chodzi przede wszystkim o potwierdzenie tożsamości użytkownika, upewnienie się, że konto nie zostało założone jako kolejne konto tego samego użytkownika. Użytkownik z potwierdzoną tożsamością jest cenniejszy dla platformy ponieważ oznacza "prawdziwego" człowieka. Wiele serwisów, włącznie z najbardziej popularnym serwisem aukcyjnym, stosują jakieś mechanizmy weryfikacji użytkowników.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron