Dot. opisu książek

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Dot. opisu książek

Postprzez delvet » 16 kwi 2011, o 11:54

Witajcie !!!

Chciałabym zgłosić uwagi jakie mam na temat opisu książek.
1. Niepotrzebne wg mnie jest umieszczanie danych autora odnośnie jego wieku.
2.W opisie są umieszczone jakieś dane w cm Jeżeli to obrazować rozmiar książki,
wg mnie wyglądać mniej więcej tak: 20 x 25 cm, gdzie wartość 25 dnosiłaby
się do jej długości (wysukości), a 20 do jej szerokości.
3. Brak jest opisu stanu fizycznego książki np. nowa, raz czytana itp.,
oraz wpisania jej aktualnych wad np.: 8 kartek zalanych kawą, poszarpana obwoluta,
pożókłe kartki, itp.

Na razie nie zauważyłam innych istotnych wad. Jeżeli takie zauważe, to nie omieszkam powiadomić o nich.

Pozdrówki - delvet
delvet
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 08:42

Re: Dot. opisu książek

Postprzez admin » 16 kwi 2011, o 15:15

Dziękuję za pierwsze sugestie.

Jeśli chodzi o punkty 1 i 2, czyli daty urodzin/śmierci autora oraz opis fizyczny książki, to są to dane, które pochodzą z bazy NUKAT. Wyszukiwanie danych dotyczących pozycji książkowych oparte jest właśnie na bazie NUKAT http://www.nukat.edu.pl/, która z kolei posiada ustandaryzowany sposób opisu książek.

Punkt 3 wydaje się być bardzo istotną sugestią i właśnie wpisaliśmy ją na listę zadań do zrobienia.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Dot. opisu książek

Postprzez duch_puszczy » 8 maja 2011, o 20:51

Dzień dobry,
dodałem właśnie książkę, która nie ma numeru ISBN, i musiałem wszystkie dane wklepać ręcznie. Bardzo jest to niewygodne, gdyż;
a) pisali o tym inni, ale powtórzę: nie wiadomo, w jakiej kolejności wpisywać dane autora (może warto zrobić oddzielnie pole imię i nazwisko)
b) nie ma wskazówek, jak wpisywać książkę, która ma podtytuł; pewnie wskazane byłoby zachowanie dwukropka z opisów NUKATu
c) jest nazwa wydawnictwa, roku wydania brak; być może wskazany byłby też numer wydania
d) opis fizyczny: bardzo nieprecyzyjne pole; wymiarów nikt nie poda, liczbę stron każdy zapisze inaczej; brak miejsca na podanie oprawy, czy miękka, czy twarda
e) kategoria: jeśli nie będzie listy rozwijanej, choćby najprostszej, to bałagan zrobi się już za chwilę.
Nie wiem dlaczego domyślnie jest zaznaczony "list zwykły" i nie da się go odhaczyć.
duch_puszczy
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:25

Re: Dot. opisu książek

Postprzez admin » 8 maja 2011, o 21:18

duch_puszczy napisał(a):Nie wiem dlaczego domyślnie jest zaznaczony "list zwykły" i nie da się go odhaczyć.

Ta niedogodność jest już zatwierdzona do realizacji
duch_puszczy napisał(a):a) pisali o tym inni, ale powtórzę: nie wiadomo, w jakiej kolejności wpisywać dane autora (może warto zrobić oddzielnie pole imię i nazwisko)
b) nie ma wskazówek, jak wpisywać książkę, która ma podtytuł; pewnie wskazane byłoby zachowanie dwukropka z opisów NUKATu
c) jest nazwa wydawnictwa, roku wydania brak; być może wskazany byłby też numer wydania
d) opis fizyczny: bardzo nieprecyzyjne pole; wymiarów nikt nie poda, liczbę stron każdy zapisze inaczej; brak miejsca na podanie oprawy, czy miękka, czy twarda
e) kategoria: jeśli nie będzie listy rozwijanej, choćby najprostszej, to bałagan zrobi się już za chwilę.

To wszystko jest faktycznie uciążliwe przy ręcznym wprowadzaniu danych dotyczących książki. Kłopot jednak polega na zachowaniu zgodności z standardami stosowanymi przez NUKAT. Najlepiej byłoby gdyby zarówno w przypadku wykorzystania bazy NUKAT jak i przy ręcznym wprowadzaniu struktura danych była taka sama.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Dot. opisu książek

Postprzez duch_puszczy » 8 maja 2011, o 21:28

admin napisał(a):To wszystko jest faktycznie uciążliwe przy ręcznym wprowadzaniu danych dotyczących książki. Kłopot jednak polega na zachowaniu zgodności z standardami stosowanymi przez NUKAT. Najlepiej byłoby gdyby zarówno w przypadku wykorzystania bazy NUKAT jak i przy ręcznym wprowadzaniu struktura danych była taka sama.

To oczywiste, tylko skąd przeciętny użytkownik ma tę strukturę znać? Albo powinien być jakiś system podpowiedzi, wzornik (daremny trud, bo i tak mało kto do tego zajrzy, a jeszcze mniej ludzi się zastosuje), albo niestety system ludzkich weryfikatorów. Może zresztą wystarczyłoby doprecyzowanie nazw pól. Jak widzę "Wydawca", to wpisuję "Twój styl" i lecę dalej. Tymczasem w opisach ściągniętych z NUKATa widzę Wydawca: Warszawa : "Twój Styl", 1999. Może więc po prostu w trybie ręcznym podzielić pole wydawca na trzy osobne (miejsce wydania, wydawca, rok), które potem automat by zamieniał na zapis z NUKATu. Podobnie rozdzielić tytuł i podtytuł.
duch_puszczy
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:25

Re: Dot. opisu książek

Postprzez enga » 8 maja 2011, o 21:37

O tak, Duch puszczy ma rację, ta struktura jest mało użytkowa dla zwykłego zjadacza chleba. Może można byłoby albo dostosować formularz do potrzeb takiego portalu, albo korzystać z bardziej przyjaznej bazy? Nie znam się na tym, ale pewnie Draakhan będzie w stanie coś podpowiedzieć jak go się poprosi :)

Mail z powiadomieniem o pobraniu przez kogoś mojej książki mógłby zawierać dane adresowe, zaoszczędziłoby nam to wchodzenia za każdym razem na stronę, by je spisać.

Zestawienie transakcji jest lekko uciążliwe, najpierw książka wisi w jednym miejscu, po wysyłce wskakuje na drugie, a na koniec na trzecie. Może można byłoby to usprawnić, nawet w sposób podobny do tego znanego nam z innego serwisu ;)
Sposób wystawiania komentarzy jest też trochę nietypowy. A może jestem nieprzyzwyczajona do wystawiania komentarzy na karcie transakcji, bo nie jestem przyzwyczajona do osobnej karty transakcji :D

Na jakiej zasadzie są wyświetlane książki po kliknięciu na stronę "książki"? Bo nie mogę tego rozgryźć.
enga
 
Posty: 104
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 18:47

Re: Dot. opisu książek

Postprzez duch_puszczy » 9 maja 2011, o 09:53

Bałagan w katalogu już jest: z NUKATu autor wchodzi jako Wolski, Marcin, przy wpisach ręcznych jest stosowana naturalna kolejność Marcin Wolski
duch_puszczy
 
Posty: 78
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:25

Re: Dot. opisu książek

Postprzez admin » 9 maja 2011, o 11:24

I znowu nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z Duchem Puszczy i Engą. Temat uporządkowania metody ręcznego wprowadzania danych książki wchodzi zatem na listę zadań czekających na realizację.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Dot. opisu książek

Postprzez Jezebel » 9 sie 2011, o 19:38

tym razem sugestia nie do zarządzających stroną, a gorący apel do użytkowników:
wklejajcie opisy książek, dotyczące ich treści! pewnie, wszystko można wyguglować, ale po pierwsze tytuł książki na fincie jest niekopiowalny [dałoby się to może zmienić?], a po drugie wasze książki z pewnością staną się z miejsca bardziej atrakcyjne dla leni wszelakich ;)
Jezebel
 
Posty: 72
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 09:38

Re: Dot. opisu książek

Postprzez kalio » 9 sie 2011, o 19:45

Ja niedawno chciałam zamieścić podobną prośbę o zdjęcia okładek - mi to bardzo pomaga. Ale widzę poprawę - coraz częściej użytkownicy wstawiają zdjęcia.
A ja właśnie idę pracowicie dodawać opisy :)
kalio
 
Posty: 36
Dołączył(a): 11 maja 2011, o 18:29

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron