Transakcje anulowane

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Transakcje anulowane

Postprzez WyjatkowaRegula » 11 kwi 2012, o 20:58

Chciałabym w tym wątku poruszyć problem anulowania transakcji przez użytkowników, zwłaszcza o przypadki kiedy nie można otrzymać zamówione książki, bo jej wystawiający się "rozmyślił" i już jej sprzedać nie chce. Oczywiście powody są różne, czasem nie posiada już przedmiotu, czasem uważa, że się pomylił itd. Jest to bardzo irytujące i zastanawiam się, czy pomimo że na fincie nie operujemy gotówką tylko punktami, nie powinna istnieć jakaś forma wyciągania odpowiedzialności od takich użytkowników, ponieważ jest to moim zdaniem nieuczciwe wobec kupujących. Nie mam gotowego sposobu rozwiązania tego złożonego problemu, jednak można by się nad tym zastanowić... Kupując okazyjnie książkę, zaczynam się powoli martwić czy jest szansa że ją dostane, ponieważ w każdej chwili transakcja może zmienić status na anulowaną. Można się wtedy dogadać indywidualnie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie zawsze zwrot punktów rozwiązuje sprawę, ponieważ aukcje powinny być przemyślane przed a nie po wystawieniu. Nie chce tu odnosić się do żadnego konkretnego przypadku, liczę że w moim przypadku uda się sprawę rozwiązać, jednak chcę zwrócić uwagę na ten problem i dowiedzieć się czy kupujący musi się po prostu pogodzić z brakiem możliwości otrzymania książki, czy też ma inną możliwość (oczywiście poza wystawieniem niskiej oceny, co może skutkować taką samą oceną zwrotną...) Może osoba anulująca transakcje nie powinna mieć możliwości "zemsty" w postaci odwzajemnionej niskiej oceny? A może po 2-3 takich akcjach użytkownik powinien być zawieszany? Sama nie wiem, jednak warto się nad tym zastanowić, bo wraz z rosnącą liczbą nowych użytkowników sytuacji może być coraz więcej. Może jakiś samouczek dla początkujących, tak by była pewność że każdy wystawiający zna zasady działania serwisu?
WyjatkowaRegula
 
Posty: 35
Dołączył(a): 18 gru 2011, o 08:13

Re: Transakcje anulowane

Postprzez czarno_czarna » 12 kwi 2012, o 14:29

Może wystarczy zapytać się użytkownika czy dany przedmiot jeszcze posiada, jeśli ten został wystawiony jakiś czas temu. Sama staram się pilnować czy rzeczy wystawione tutaj jeszcze mam, ale jeśli wystawia się na kilku takich serwisach można o jakiejś pozycji zapomnieć.
czarno_czarna
 
Posty: 26
Dołączył(a): 3 gru 2011, o 11:02

Re: Transakcje anulowane

Postprzez Klaudia1397 » 12 kwi 2012, o 16:01

Ja prosiłam o anulowanie dwa razu.
Raz, kiedy dosłownie trzy minuty wcześniej obiecałam dany przedmiot innej osobie na innej stronie. Owszem, ocenę dostałam niską, ale przecież nie mogę robić z siebie osoby niesłownej, skoro na jednym portalu komuś ją oddałam, a na drugiej ktoś ją zamówił. Sama, wybaczcie, tracić też nie zamierzam. Z resztą - konsekwencji jakichś specjalnych z zaufaniem tego użytkownika w moim kierunku nie było, ponieważ aktualnie będzie przeprowadzana kolejna transakcja.
Drugi, kiedy to ja kupowałam za punkty na fincie. Po prostu chwilę po zakupie znalazłam inną pozycję, na którą polowałam od dłuższego czasu, ale przez zawartą transakcję nie mogłabym jej nabyć. Napisałam do użytkowniczki i powiedziała, że nie ma problemu, wszystko zostało anulowane. Potem nabyłam tę pozycję, której potrzebowałam, notabene od tego samego użytkownika. Wszystko przyszło i w porządku.

Czasami wystarczy po prostu zapytać, czy dany przedmiot jest dostępny. Wydaje mi się z resztą, iż takie przypadki nie są częste.
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Transakcje anulowane

Postprzez admin » 17 kwi 2012, o 15:12

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pomyłkowego wystawienia przedmiotu do wymiany, które było częstym powodem anulowania transakcji, wprowadzona została zmiana w procesie dodawania nowych przedmiotów. Szczegóły dostępne są tutaj.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Transakcje anulowane

Postprzez admin » 18 kwi 2012, o 15:59

Wydaje się, że jest jeszcze jeden dosyć często występujący powód anulowania transakcji. Chodzi mi o coś w rodzaju prywatnej umowy między użytkownikami, która może mieć miejsce np podczas negocjacji ceny. Przykładowo, użytkownik A prosi użytkownika B, który wystawił przedmiot, o obniżenie ceny. Użytkownik B zgadza się na obniżenie ceny na zasadzie umowy prywatnej, tzn jest to oferta tylko i wyłącznie dla użytkownika A. Użytkownik B zmienia cenę ale zanim użytkownik A zdąży zamówić przedmiot, ubiega go użytkownik C.

Istniałoby pewne systemowe rozwiązanie tego problemu ale obawiam się, że wielu z Was przypomni ono niesławne transakcje prywatne z podaj.net. Czy sądzicie, że prywatne transakcje mogą zaszkodzić wymianie?
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Transakcje anulowane

Postprzez Inis » 18 kwi 2012, o 16:13

Wydaje mi się, że m.in. właśnie brak transakcji prywatnych decyduje o zdecydowanej wyższości finty nad podajem. Usankcjonowanie ich choćby w najmniejszym stopniu będzie krokiem w stronę równi pochyłej :( Myślę, że "rozwiązanie systemowe" w krótkim czasie umożliwiłoby po prostu obchodzenie zasady ogólnej dostępności książek i sytuacji takiej jak na podaju.
W tej chwili nawet ogłaszając na forum, że poszukuję jakiegoś tytułu liczę się z tym, że w momencie kiedy ktoś zaproponuje jego wystawienie, nie jest powiedziane, że to właśnie ja zdążę go pobrać - a przecież też ktoś mógłby mieć o to pretensje i żądać anulowania transakcji bo książka miała być wystawiona dla niego.
Wydaje mi się, że ani "przecena", ani sytuacja przytoczona powyżej nie powinna być traktowana jako uzasadniony powód skasowania transakcji.

Jeśli już koniecznie chcielibyśmy obniżyć cenę tylko i wyłącznie dla kogoś znajomego, tak aby nie kusiło innych użytkowników, to przecież możemy przelać ten "rabat" na jego konto - jednym słowem oddać mu tyle punktów ile miała wynieść obniżka.

Może jestem czarnowidzem, ale wystarczy zajrzeć na podaj żeby przekonać się czym może się to skończyć :(
Inis
 
Posty: 109
Dołączył(a): 6 sie 2011, o 09:27

Re: Transakcje anulowane

Postprzez Klaudia1397 » 18 kwi 2012, o 17:34

A ja właściwie dziwię się, że niektórzy nie korzystają z takiej opcji jak "Schowaj". Kilkakrotnie już umawiałam się z użytkownikami, że albo oni, albo ja ukrywam jakiś przedmiot, a w momencie napłynięcia punktów wysyłamy wiadomość, że rzecz można już odkryć. Jakoś nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś coś podkupił...
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Transakcje anulowane

Postprzez carly32 » 18 kwi 2012, o 18:24

Mnie również przydarzyła się sytuacja w której nie zdążyłam pobrać książki o obniżenie ceny której prosiłam, ale nie drę z tego powodu szat a tym bardziej nie widzę powodu by zmieniać zasady panujące na fincie. Siłą portalu jest właśnie powszechna dostępność książek i zgadzam się z przedmówcami, że jakakolwiek ingerencja w kierunku "prywatnych wymian" będzie oznaczać początek końca finty, a tego bym nie chciała. Mamy naprawdę dużo opcji ( np. Schowaj, Przelew punktów) by uniknąć takich sytuacji

Jeśli dobrze zrozumiałam całą dyskusję wywołało zjawisko anulowania transakcji. Nie wiem czy jest to faktycznie powszechna praktyka czy też zdarzenia incydentalne (mnie jak na razie ten problem nie dotknął). Ale jeżeli faktycznie zaczyna być to problemem to można przewidzieć system ostrzeżeń dla osób często anulujących transakcję np. po 2 anulowanych transakcjach profil wyświetla się na czerwono w ramach ostrzeżenia ( a ostrzeżenie znika po kilku poprawnych transakcjach) lub zwiększa się podatek pobierany od transakcji, po kolejnych zawieszenie w prawach użytkownika itp.
carly32
 
Posty: 58
Dołączył(a): 7 sie 2011, o 21:45

Re: Transakcje anulowane

Postprzez admin » 19 kwi 2012, o 15:56

Klaudia1397 napisał(a):A ja właściwie dziwię się, że niektórzy nie korzystają z takiej opcji jak "Schowaj". Kilkakrotnie już umawiałam się z użytkownikami, że albo oni, albo ja ukrywam jakiś przedmiot, a w momencie napłynięcia punktów wysyłamy wiadomość, że rzecz można już odkryć.

No właśnie, takie praktyki są coraz częściej spotykane. Osobiście nie uważam tego za coś złego. Ludzie z różnych względów będą się umawiać ze sobą prywatnie. Jakby na to nie patrzeć, jest to odpowiednik transakcji prywatnej.

Analizując przypadek podaja, uważam, że to nie transakcje prywatne były powodem jego upadku ale niewydolność systemu monetarnego (punktowego) zakładającego jedną cenę dla każdej wystawionej książki. To doprowadziło do przeniesienia wymian poza oficjalny rynek a transakcje prywatne były po prostu sposobem na to. Moim skromnym zdaniem, to nie transakcje prywatne wykańczają podaja, wprost przeciwnie, gdyby nie transakcje prywatne podaj już dawno przestał by istnieć.

Proszę się nie obawiać, te przemyślenia nie są zapowiedzią wprowadzenia transakcji prywatnych. Chciałem po prostu podzielić się swoimi spostrzeżeniami i zapoznać z Waszymi.

carly32 napisał(a):można przewidzieć system ostrzeżeń dla osób często anulujących transakcję np. po 2 anulowanych transakcjach profil wyświetla się na czerwono w ramach ostrzeżenia ( a ostrzeżenie znika po kilku poprawnych transakcjach) lub zwiększa się podatek pobierany od transakcji, po kolejnych zawieszenie w prawach użytkownika


Pomysł naprawdę wart przemyślenia. Przy okazji jeszcze jeden temat pod dyskusję - system ocen i komentarzy. W założeniu to właśnie ocena i komentarz do transakcji miały być sposobem dyscyplinowania użytkowników oraz ostrzeżeniem dla zamawiającego, że wystawiający nie jest do końca wiarygodny (przypomnę tylko, że transakcje anulowane również można oceniać i komentować). Wydaje mi się jednak, że system ten nie działa z jednej prostej przyczyny, mianowicie strony transakcji często nie chcą wystawiać negatywnej oceny i komentarza bojąc się "reakcji odwetowej" drugiej strony. Jeśli np zamawiający wystawi negatywa to z dużą dozą prawdopodobieństwa może spodziewać się również negatywa od wystawiającego. Cały system ocen i komentarzy traci więc sens swojego istnienia zamieniając się w trochę w konkurs "słodzenia sobie" przez obie strony transakcji.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Transakcje anulowane

Postprzez nutinka » 19 kwi 2012, o 16:13

admin napisał(a):Przy okazji jeszcze jeden temat pod dyskusję - system ocen i komentarzy. W założeniu to właśnie ocena i komentarz do transakcji miały być sposobem dyscyplinowania użytkowników oraz ostrzeżeniem dla zamawiającego, że wystawiający nie jest do końca wiarygodny (przypomnę tylko, że transakcje anulowane również można oceniać i komentować). Wydaje mi się jednak, że system ten nie działa z jednej prostej przyczyny, mianowicie strony transakcji często nie chcą wystawiać negatywnej oceny i komentarza bojąc się "reakcji odwetowej" drugiej strony. Jeśli np zamawiający wystawi negatywa to z dużą dozą prawdopodobieństwa może spodziewać się również negatywa od wystawiającego. Cały system ocen i komentarzy traci więc sens swojego istnienia zamieniając się w trochę w konkurs "słodzenia sobie" przez obie strony transakcji.


Faktycznie, ten system słabo działa. Dwukrotnie wystawiłam 4 z odpowiednim komentarzem wyjaśniającym przyczynę i raz spotkałam się z odwetem, co na moją średnią akurat nie wpłynęło, ale przy mniejszej ilości ocen mogłoby być bolesne (w drugim przypadku zachowanie oddającego książkę było na poziomie, więc ocenę podniosłam). Ale ryzyko, że dostanie nam się za nic, pozostaje. Nie mam konkretnych pomysłów, jak to rozwiązać, poza tym, żeby oddający mógł wystawić tylko komentarz, bez oceny. Ale czy to coś poprawi? :roll:
nutinka
 
Posty: 91
Dołączył(a): 20 cze 2011, o 16:05

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron