Kredyt

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Kredyt

Postprzez Klaudia1397 » 10 kwi 2012, o 13:01

Dzięki pewnej sytuacji, która dala mi do myślenia wpadłam na pomysł, który, wydaje mi się, byłby dość pożyteczny.
A mianowicie - kredyt.
Każdy użytkownik, któremu brakuje punktów do jakiejś wymiany mógłby takowy zaciągnąć i kiedy wpłyną punkty za przedmiot przez niego oddawany, spłaci go z np. 5% odsetkami.
Jednakowoż pozostaje kwestia zabezpieczenia przed ewentualnymi stratami, jakie system mógłby ponieść w przypadku niespłacenia zadłużenia.
Co Wy o tym myślicie?
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Kredyt

Postprzez Ananka » 10 kwi 2012, o 15:17

:)
Chyba za dużo tego, choć sama ostatnio w sytuacji braku punktów myślałam nad dodatkowymi sposobami ich pozyskania na szybko, jak np. "pożyczenie" ich od znajomego z listy xD Bo w końcu po co mi te "znajomości"? xD
Ale jestem honorowa i wolę po prostu przelać na konto admina pieniądze, by na drugi dzień już cieszyć się obecnością punktów. Po co dodatkowo robić kłopot? Uważam, że to zbędne. Za dużo motania już z tymi finansami. Ja bardzo cenię prostotę. Przejrzystość zasad.
Występują już wystarczające narzędzia do pozyskania punktów i nie wprowadzałabym nowych.

PS Ja pożyczyłabym niektórym nieco punktów w potrzebie, bez procentu. Tak jak np. czasem opuszczamy sobie po znajomości nieco (10%) z ceny. Albo można udzielić nieznajomemu pożyczki na 20% ;p Albo... (tak sobie tylko kombinuję. w życiu nie przelewałam punktów xD)
W sumie - faktycznie - można to uregulować. Ale czy warto, skoro jest możliwość przelewu bez oprocentowania?
Ananka
 
Posty: 287
Dołączył(a): 30 wrz 2011, o 22:12

Re: Kredyt

Postprzez Klaudia1397 » 10 kwi 2012, o 17:51

Ananka napisał(a)::)
Chyba za dużo tego, choć sama ostatnio w sytuacji braku punktów myślałam nad dodatkowymi sposobami ich pozyskania na szybko, jak np. "pożyczenie" ich od znajomego z listy xD Bo w końcu po co mi te "znajomości"? xD
Ale jestem honorowa i wolę po prostu przelać na konto admina pieniądze, by na drugi dzień już cieszyć się obecnością punktów. Po co dodatkowo robić kłopot? Uważam, że to zbędne. Za dużo motania już z tymi finansami. Ja bardzo cenię prostotę. Przejrzystość zasad.
Występują już wystarczające narzędzia do pozyskania punktów i nie wprowadzałabym nowych.

PS Ja pożyczyłabym niektórym nieco punktów w potrzebie, bez procentu. Tak jak np. czasem opuszczamy sobie po znajomości nieco (10%) z ceny. Albo można udzielić nieznajomemu pożyczki na 20% ;p Albo... (tak sobie tylko kombinuję. w życiu nie przelewałam punktów xD)
W sumie - faktycznie - można to uregulować. Ale czy warto, skoro jest możliwość przelewu bez oprocentowania?


Czyli już wiem, gdzie się zgłosić w przypadku, kiedy zabraknie mi punktów ;-)

Wydaje mi się jednak, że niektórzy użytkownicy woleliby nie operować realną gotówką, tylko tą wirtualną. Owszem, zdarza się, że wystawiający spuszcza z ceny i daje tego upustu kilka procent lub punktów, jednakowoż nie wszyscy są tacy wyrozumiali. Pożyczka punktów od finty to niekoniecznie kilka, ale i cała suma, która potrzebna jest na zakup jakiegoś przedmiotu.

Oprocentowanie jak i cały kredyt to tylko pomysł, który niekoniecznie musi wejść w życie.
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Kredyt

Postprzez Ananka » 10 kwi 2012, o 18:38

Klaudia1397 napisał(a):Wydaje mi się jednak, że niektórzy użytkownicy woleliby nie operować realną gotówką, tylko tą wirtualną.

Masz absolutną rację! Przecież finta.pl ma się opierać na finciakopunktach nie złotówkach - jasne! Tylko że ja po prostu myślę w kategoriach ekonomii i bezpieczeństwa. ;) Jeśli użytkownikowi zostanie przyznany kredyt, to jaką Admin ma gwarancję jego spłaty? Może np. nie zaistnieć okazja do odzyskania pożyczonych finciakopunktów i procentu. Dajmy na to: jakiś użytkownik się zadłużył, nie wystawia przedmiotów/rezygnuje z aktywności na fincie albo jego przedmioty nie są zamawiane, skorzystał i zwiał. No i zwielokrotnijmy to na większą liczbę kredytobiorców... Koncept ciekawy, acz technicznie trzeba to przemyśleć. Co proponujesz? Jakie rozwiązanie?
Owszem, zdarza się, że wystawiający spuszcza z ceny i daje tego upustu kilka procent lub punktów, jednakowoż nie wszyscy są tacy wyrozumiali. Pożyczka punktów od finty to niekoniecznie kilka, ale i cała suma, która potrzebna jest na zakup jakiegoś przedmiotu.
Tak, opust cenowy to kwestia stricte indywidualna. Jednak mam dziś mniej więcej taką sytuację:
Użytkownik Z (Zamawiający) chciałby pobrać ode mnie książkę za załóżmy 200 pkt, wystawioną ponad pół roku temu. Dysponuje jednak tylko setką punktów. Jak możemy to rozwiązać? Otóż wpadłam na pomysł, że mogę mu pożyczyć sto finciakopunktów, by dokonał zakupu mej pozycji. Gdy to uczyni, zamówi moją książkę i zgłosi transakcję do promocji. Gdy admin odda mu 50% z 200 wydanych punktów, to użytkownik Z odda mi pożyczoną mu przed zamówieniem setkę.
W tym pojedynczym przypadku mogę ponieść ryzyko i odpowiedzialność za swoje decyzje, ale gdyby Admin kredytował masowo? Jak uzyska gwarancję wypłacalności? Pomysły? :twisted:

Oprocentowanie jak i cały kredyt to tylko pomysł, który niekoniecznie musi wejść w życie.
Jasne, ale fajnie kombinujesz! Sama nieraz myślę nad zwiększeniem mobilności procesu wymiany, obrotu przedmiotami. Na pewno jest to ciekawy koncept, wart przemyślenia. No, zobaczymy co tam z tego wyjdzie, jak Admin się na to zapatruje. Pomyślmy troszkę, jak miałoby to wyglądać ze strony Admina. Jakie to da korzyści serwisowi. Jakie są plusy i minusy kredytowania (i jak zlikwidować te drugie :P ).

PS Klaudio1397, na forach nie cytujemy całej wypowiedzi przedmówcy, bo to nadmiernie obciąża serwer. ;) Cytujemy fragmentarycznie, jeśli odnosimy się do konkretnych słów przedmówcy; albo nie cytujemy wcale, gdy piszemy bezpośrednio pod jego wypowiedzią i nawiązujemy do niej ogólnie. Pozdrawiam serdecznie!
Ananka
 
Posty: 287
Dołączył(a): 30 wrz 2011, o 22:12

Re: Kredyt

Postprzez Klaudia1397 » 10 kwi 2012, o 19:19

Ananka napisał(a):Dajmy na to: jakiś użytkownik się zadłużył, nie wystawia przedmiotów/rezygnuje z aktywności na fincie albo jego przedmioty nie są zamawiane, skorzystał i zwiał. No i zwielokrotnijmy to na większą liczbę kredytobiorców... Koncept ciekawy, acz technicznie trzeba to przemyśleć. Co proponujesz? Jakie rozwiązanie?


No właśnie dlatego stworzyłam ten wątek, ponieważ sama nie wpadłam na to jeszcze.

Tak, opust cenowy to kwestia stricte indywidualna. Jednak mam dziś mniej więcej taką sytuację:
Użytkownik Z (Zamawiający) chciałby pobrać ode mnie książkę za załóżmy 200 pkt, wystawioną ponad pół roku temu. Dysponuje jednak tylko setką punktów. Jak możemy to rozwiązać? Otóż wpadłam na pomysł, że mogę mu pożyczyć sto finciakopunktów, by dokonał zakupu mej pozycji. Gdy to uczyni, zamówi moją książkę i zgłosi transakcję do promocji. Gdy admin odda mu 50% z 200 wydanych punktów, to użytkownik Z odda mi pożyczoną mu przed zamówieniem setkę.


Pomysł całkiem dobry, tylko problem jest taki, iż wystawiający nie zawsze posiada te '100' pkt., by móc je pożyczyć zamawiającemu, a i przedmiot niekoniecznie wystawiony był pół roku temu, więc takie myślenie (strasznie matematyczne swoją drogą) może nie wypalić. Poza tym - pewność, że odda również czasem jest niewielka.

Pomyślmy troszkę, jak miałoby to wyglądać ze strony Admina. Jakie to da korzyści serwisowi. Jakie są plusy i minusy kredytowania (i jak zlikwidować te drugie :P ).


Minusem z pewnością, jak na razie, jest fakt, iż nie ma sprecyzowanego pomysłu, który rozwiązywałby problem pobierania zadłużenia. Z pewnością byłoby to automatyczne, a konto się minusowało (ktoś pożycza 50 pkt, ma na koncie 4 pkt, to w bilansie wychodzi na -46[+ ewentualne odsetki]), jednak tak jak powiedziałaś nie ma pewności, że ktoś skorzysta i nie zwieje.
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Kredyt

Postprzez Ananka » 10 kwi 2012, o 19:56

Pomysł całkiem dobry, tylko problem jest taki, iż wystawiający nie zawsze posiada te '100' pkt., by móc je pożyczyć zamawiającemu,
Wiem :D Dokładnie tak! Dlatego cenię i obmyślam Twój koncept. :)
a i przedmiot niekoniecznie wystawiony był pół roku temu, więc takie myślenie (strasznie matematyczne swoją drogą) może nie wypalić.
Heh. Uwierz, że bardzo uprościłam tę skądinąd rzeczywistą sytuację na potrzeby tego tu wytłumaczenia, by przedstawić to w ekonomicznie modelowy sposób. Akurat mój przedmiot został dawno wystawiony i nawet mam wystarczające w tej sprawie moce punktowe. Rozważam więc ich użycie. :P I fajnie, póki jest to kwestia osobista i pojedyncza, ale...
Poza tym - pewność, że odda również czasem jest niewielka.
... tu właśnie zaczynają się schody. A każdy kredytobiorca stanowi kolejny ich stopień...

Na to poręczenie kredytu właśnie chciałam zwrócić uwagę. Na konieczność stworzenia jakichś warunków przyznania kredytu i jego zabezpieczenia.
Myślę, że się świetnie rozumiemy. :) Pomysły są zamaszyste. Może coś z tego ciekawego wyjdzie. ;)

PS Właśnie przelałam wspomnianemu "użytkownikowi Z" swoje punkty. Udzieliłam pożyczki. A co! Nauczyłam się przy okazji przelewać. To bardzo proste! Sekundka i już. Fajna sprawa!
Ananka
 
Posty: 287
Dołączył(a): 30 wrz 2011, o 22:12

Re: Kredyt

Postprzez nelly070707 » 13 kwi 2012, o 10:12

- może pożyczki udzielać tylko tej osobie, od której zostało coś pobrane, ona wysłała i czeka na potwierdzenie, czyli dość pewne, że punkty wpłyną,
- i tylko do wysokości punktowej oddawanych przedmiotów po odliczeniach (podatkowych) i doliczeniach (od udzielonego kredytu),
- a i zwrot punktów następował by z automatu, tak jak to następuje po potwierdzeniu odbioru przesyłki i wystawieniu komentarza
nelly070707
 
Posty: 311
Dołączył(a): 11 sie 2011, o 11:27
Lokalizacja: Lubin

Re: Kredyt

Postprzez Klaudia1397 » 13 kwi 2012, o 15:47

nelly070707 napisał(a):- może pożyczki udzielać tylko tej osobie, od której zostało coś pobrane, ona wysłała i czeka na potwierdzenie, czyli dość pewne, że punkty wpłyną


Pomysł byłby dobry, gdyby nie fakt, że skoro ktoś jest w trakcie transakcji i punkty wpłyną to raczej nie opłaca się brać kredytu, tylko poczekać...
Klaudia1397
 
Posty: 18
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 16:45

Re: Kredyt

Postprzez nelly070707 » 13 kwi 2012, o 19:49

niby tak, ale zawsze może nam ktoś sprzątnąć coś sprzed nosa, a z przesyłkami jest różnie moga iść nawet tydzień, a czasami zdarza się, że niektórzy użytkownicy potwierdzają tylko raz w tygodniu odbiór przesyłek bo taki maja system
nelly070707
 
Posty: 311
Dołączył(a): 11 sie 2011, o 11:27
Lokalizacja: Lubin

Re: Kredyt

Postprzez Inis » 13 kwi 2012, o 21:30

Przyznam, że zastanawiam się czy taki "kredyt" miałby sens i wydaje mi się, że chyba nie byłoby to dobre rozwiązanie. Postaram się wytłumaczyć dlaczego.
Wydaje mi się, że kiedy bardzo zależy nam na jak najszybszym zdobyciu punktów, skłonni jesteśmy oddać książki, o których wiemy, że mają szanse zostać w miarę szybko pobrane. Przynajmniej ja tak mam ;) - kiedy mnie przyciśnie, przeglądam biblioteczkę i dochodzę do wniosku, że w zasadzie mogłabym zupełnie spokojnie obyć się bez tego tytułu, a może i tamtego... żeby móc pobrać książkę, którą naprawdę chciałabym zdobyć.
Brak punktów to swego rodzaju mobilizacja, która w pewnym stopniu zapewnia dopływ ciekawych (wiem, to pojęcie względne) czy też po prostu chodliwych pozycji.
Myślę, że Finta i tak daje użytkownikom sporo możliwości dodatkowego zdobycia punktów - przelew na konto, program partnerski czy zwroty w stylu promocji -50%.
Inis
 
Posty: 109
Dołączył(a): 6 sie 2011, o 09:27

Następna strona

Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron