Wyszukiwanie książek

Tutaj możesz podzielić się swoją opinią na temat funkcjonowania serwisu oraz podać wszelkie sugestie dotyczące usprawnień lub zmian

Wyszukiwanie książek

Postprzez nutkab » 6 wrz 2011, o 14:47

Wydaje mi się, że należałoby popracować nad wyszukiwarką książek. W okienku wpisałam słowo "wnuk" aby sprawdzić, czy książka pod tym tytułem znajduje się w bazie. Dostałam jako wynik trzy pozycje: "Kuszące wołanie ciszy", "Wizerunek zła", "Bajki robotów". Wszystkie te książki mają jedną cechę wspólną: w opisie pojawia się słowo wnuk. Przydałaby się możliwość wskazania gdzie ma być wyszukiwane słowo: w tytule, autorze, wydawnictwie, czy po całości (ew. inne pola, jeśli taka będzie potrzeba).
nutkab
 
Posty: 76
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 07:40

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez admin » 6 wrz 2011, o 14:59

nutkab napisał(a):[...]Przydałaby się możliwość wskazania gdzie ma być wyszukiwane słowo: w tytule, autorze, wydawnictwie, czy po całości (ew. inne pola, jeśli taka będzie potrzeba).

Taka możliwość jest dostępna w wyszukiwaniu zaawansowanym. To, co moglibyśmy zrobić, to zamieszczenie na stronie prezentującej wyniki wyszukiwania czytelnego komunikatu o możliwości użycia bardziej zaawansowanego wyszukiwania.
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez nutkab » 6 wrz 2011, o 15:13

Faktycznie, nie zauważyłam, przepraszam za zamieszanie :).
nutkab
 
Posty: 76
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 07:40

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez Draakhan » 6 wrz 2011, o 19:42

A ja pociągnę temat. Moim zdaniem podczas wyszukiwania nie powinna być brana pod uwagę zawartość pola 'opis', gdyż, jak widać to zresztą po przypadku Nutki, bardzo często prowadzi to do zaprezentowania użytkownikowi wyników, z których żaden nie jest tym szukanym i interesującym. Lepiej czasem jest zaprezentować mniej wyników wyszukiwania, ale bardziej dokładnych, czy nawet dać info o braku wyników, co również jest użyteczną informacją, niż pokazywać tzw. "śmieciowe wyniki". Moim zdaniem najlepiej byłoby brać pod uwagę tylko pola: tytuł, imię i nazwisko autora (właśnie, w wyszukiwarce można szukać tylko po nazwisku? to jest celowe?) i ewentualnie seria.

Natomiast powyższe nie oznacza, że nie można dać opcji wyszukiwania w opisach książki. Jeśli ktoś będzie tego potrzebował, to się ucieszy. Dobrym przykładem jest Allegro, gdzie po pierwszym szukaniu w formularzu pojawia się opcja "szukaj w tytułach i opisach" w przeciwieństwie do pierwszego szukania, gdzie jest szukanie tylko po tytułach.

Zaś jeśli chodzi o prezentację wyników, to fajnie zrealizowane ma to biblionetka, gdzie wyniki wyszukiwania (np. frazy 'wnuk') zostały podzielone na działy 'Autorzy', 'Książki', 'Tytuły oryginalne', 'Serie wydawnicze i cykle'.

A jak już dobrałem się do formularza wyszukiwania, to kilka uwag i propozycji :) :
- Na stronie zaawansowanego wyszukiwania w tekście nad formularzem "Książki | Filmy | Gry", nie jest wyróżniony dział, dla którego jest prezentowany formularz.
- Kolejna rzecz, to w sumie drobiazg i nic strasznego z punktu widzenia użyteczności, ale jeśli w prostym formularzu wyszukiwania zmieniłem na 'gry', to po kliknięciu na 'zaawansowane' ucieszyłbym się, gdybym od razu trafił do formularza dla działu 'gry'.
- W zaawansowanym wyszukiwaniu brakuje działu 'Inne', mimo iż jest on w formularzu prostym.
- Na widoku, gdzie prezentowany jest brak wyników dobrze by było w tekście komunikatu powtórzyć frazę, i najlepiej jeszcze wyróżnić ją, szukaną przez użytkownika, tak aby mógł zobaczyć, że np. wykonał jakąś literówką. Przydatne dla użytkownika byłoby wypisanie, z czego może wynikać brak wyników (np. literówka, zbyt szczegółowe zapytanie) oraz co może on zrobić jeszcze, żeby tym razem dostać wyniki (np. skorzystać z formularza zaawansowanego, zaznaczyć opcję wyszukiwania w opisach)
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez Draakhan » 6 wrz 2011, o 20:00

A, i jeszcze jedna rzecz mi przyszła na myśl. Jeśli nie znaleziono wyników wyszukiwania dla danej frazy, można użytkownikowi zaproponować podobne frazy korzystając z tzw. wyszukiwania rozmytego (fuzzy search), np.

"Nie znaleziono wyników wyszukiwania dla frazy 'altreland', czy chodziło Ci o 'alterland'" (gdzie poprawna fraza jest linkiem do wyników wyszukiwania tej frazy, dla której na pewno mamy wyniki.
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez admin » 7 wrz 2011, o 13:29

Draakhan, dziękuję za obszerną analizę problemu wyszukiwania. Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z propozycjami i wpisać wszystko na listę rzeczy do zrobienia :)
admin
 
Posty: 1143
Dołączył(a): 4 lut 2011, o 16:07

Re: Wyszukiwanie książek

Postprzez Draakhan » 7 wrz 2011, o 17:34

Proszę bardzo, cieszę się, że moje uwagi przydają się :).
Draakhan
 
Posty: 88
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 17:07


Powrót do Opinie i Sugestie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron